Glutensiz Gıdalar

Çölyak hastalığının tedavisi için doktorlar tarafından önerilen Glutensiz beslenme, son zamanlarda oldukça rağbet gören beslenme türüdür. Bir nevi sağlıklı beslenme çeşidi olarak da nitelendirilebilen glutensiz beslenmede uzak durmanız gereken bazı besinler var.

Glutensiz nasıl beslenilir?

Doktorlar, bu hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için çölyak hastalığı olan kişiler için glütensiz diyet önermektedir. Sadece doktorlar tarafından tavsiye edilmeyen, aynı zamanda kilo vermede giderek daha popüler hale gelen, yağları hızla çözen ve şişkinlik ve ishal gibi sorunları çözen glütensiz bir diyet. Her gün yediğimiz pek çok gıdada bulunan glüteni farkında olmadan uzaklaştırmak için bazı gıdalardan uzak durmalısınız. Glutensiz beslenme, kilo vermek için değil tedavi için tercih edilmesi gereken en sağlıklı gıdalardan biridir. Sağlık sorunlarından kaçınmak ve vücudunuzun besinsel faydalarından yararlanmak için, glütensiz beslenme, bağırsak aşırı duyarlılığı olan kişiler için ilk tercihiniz olmalıdır. Glutensiz beslenme, hastalığın semptomları tamamen ortadan kalkıncaya kadar sürdürülmelidir.

Günlük yaşantımızda gerekli gördüğümüz bazı besin maddelerini çıkarmak kolay olmayabilir. Tahıllarda bulunan bir protein türü olan gluten, besini akışkan hale getirir ve viskozitesini arttırır. Besinlerin emilimini engellemenin yanı sıra ishal, düzensiz beslenme, cilt rahatsızlıkları, yorgunluk gibi sorunlara neden olur.

Buğday, çavdar ve arpa içeren tüm yiyecekler, glütensiz diyet uygulayanların yememesi gerekenler arasındadır. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, kuru ve taze meyveler, sebzeler, yumurtalar, et ve süt ürünleri yenilebilir gıdalardır.

× Size nasıl yardımcı olabilirim?