Organik Gıda

En basit ifadeyle, organik gıda, tarımsal ürünlerin işlenmesinde ve ekilmesinde hiçbir kimyasalın kullanılmadığı anlamına gelir. Ayrıca adı GDO’suz ürünler olarak da adlandırılır.

Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi için hiçbir böcek ilacı veya yapay ürün kullanılmamaktadır. Üretimde herhangi bir suni yardımcı madde kullanılırsa bu ürünler artık organik ürün olmayacaktır.

Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki bu sorun büyük ölçüde çözülmüştür. Bu konuda denetlenen firmalar organik ürün sertifikası alabilirler. Ürünleri doğal ürünler ve organik ürünler adı altında satabilirler.

Organik gıdaların tüm üretim ve satış aşamaları, onaylı ve akredite kontrol ve belgelendirme kuruluşları tarafından denetlenir ve uygunluğu belgelenir. Böylelikle çiftlikten tüketiciye besin değeri yüksek organik ürünler sofralarımızda güvenle yerini bulabilir. Organik ürünlerin tüm aşamaları denetlenmeli ve kayıt altına alınmalıdır ve sertifikası olmayan ürünler organik (ekoloji, biyolojik) adı altında üretilemez veya satılamaz. Kontrol ve sertifikalandırma, yetiştirilen ürünlerin organik düzenlemelere göre üretilmesini, işlenmesini ve paketlenmesini sağlayan organik tarımın temel ilkelerinden biridir.

× Size nasıl yardımcı olabilirim?